РУС | ENG

News about sports events

On March 29, the next competition «SKI RACE» (4 x 1000 m relay) was held on the territory of the Yuzhno-Russkoye field in the classic style of the sports day of OJSC Severneftegazprom employees, dedicated to the 50th anniversary of the Yuzhno-Russkoye field discovery.


Enlarge photo (655,67 Кb)

The event turned out to be spectacular, gambling and of course very sporty.


Enlarge photo (1,01 Мb)

The participants broke into seven teams, and after parting words of Sergey Cherkasov, who announced the start of the competition and traditionally wished good luck in the snow race, the teams went to the start.


Enlarge photo (1,16 Мb)

Each participant of the competition was supported at all stages of the path by all the friendly team and the colleagues left behind.


Enlarge photo (842,05 Кb)

The warm weather corresponded to the sports festival, the ski run turned out well rolled and called for another sporting event.


Enlarge photo (989,17 Кb)


Enlarge photo (1010,8 Кb)


Enlarge photo (714,4 Кb)

The comfort of this ski relay was always accompanied by hot and sweet tea, carefully suggested by the event organizers.


Enlarge photo (664,81 Кb)


Enlarge photo (699,02 Кb)

Special attention is deserved by the participants of the relay, who had never tried the ski before, and finished quite successfully, under the approving shouts of the teammates.


Enlarge photo (625,55 Кb)


Enlarge photo (789,68 Кb)

This can be considered the next personal overcoming, the very will to win, which manifests itself in a man precisely on the verge of his capabilities.


Enlarge photo (991,64 Кb)


Enlarge photo (842,43 Кb)


Enlarge photo (576,89 Кb)


Enlarge photo (1,07 Мb)

According to the results of this ski adrenaline race, the winners in the individual and team competition were determined.


Enlarge photo (614,91 Кb)

Individual record (women)

1st place - Olesya Maysheva

2d place - Giniyatova Vera Sergeevna

3rd place - Berkutova Lenara Suleimanovna

Individual record (men)

1st place - Terekhov Konstantin Viktorovich

2d place - Fedotov Kirill Sergeevich

3rd place - Mikhalev Sergey Evgenievich

Team standings

1st place - SENON (Gas field)

2d place - BRIGADA (Department of repair, reconstruction and construction of fixed assets)

3rd place - SHIELD (Corporate Security Department)

Back

 2019 OJSC Severneftegazprom